W niedzielę 21 marca będziemy obchodzić pierwszy dzień wiosny. To także symboliczny dzień dedykowany osobom dotkniętymi trisomią czyli Zespołem Downa. Wybór 21 marca na obchody tego dnia nie jest przypadkowy – data symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze zamiast prawidłowych dwóch. Jego obecność stanowi genetyczną przyczynę schorzenia. 

 

Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa natomiast od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Celem obchodów przede wszystkim jest podniesienie świadomości społecznej na temat życia i potrzeb osób dotkniętych tą chorobą, propagowanie praw do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz integracja z nimi. 

 

Symbolem święta stały się kolorowe skarpetki, a ich różnorodność wzorów i kolorów symbolizuje odmienność oraz społeczne niedopasowanie, z  którym na co dzień muszą radzić sobie osoby dotknięte Zespołem Downa. Obecnie, społeczeństwo wydaje się bardziej tolerancyjne i świadome istniejących chorób niż miało to miejsce w przeszłości, jednak osoby dotknięte niepełnosprawnością w dalszym ciągu napotykają codziennie rozmaite trudności. Trudności te dotyczą nie tylko barier architektonicznych, ale także wszelkiego typu dyskryminacji oraz uprzedzeń i stereotypowego myślenia. Przede wszystkim powinniśmy dostrzec, że osoby z Zespołem Downa są takimi osobami jak my wszyscy – potrzebują akceptacji, szacunku oraz posiadają swoje marzenia i pasje. Możemy się czasem wręcz uczyć od nich postrzegania świata czyli otwartości  wobec  innych,  wyrażania  emocji, radości z drobnych rzeczy i nie dzielenia otoczenia na „lepsze-gorsze”. 

 

Serdecznie zachęcamy do założenia kolorowych skarpetek w ten szczególny dzień, aby pokazać bliskość i tolerancję wobec osób z Zespołem Downa. Skarpetki mogą być w kropki, paski, za kolano lub z różnych par – poczujmy jak „inność” obudzi w nas optymizm. 

Wróć do aktualności

19 marca 2021

Jeden chromosom więcej - czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

/JacyTacyWTZJanowLubelski

Oświadczenie o dostepności

/WTZwJanowieLubelskim

KRS 0000213751

z dopiskiem "WTZ Janów Lubelski"

WTZ Janów Lubelski ©2019 - 2024

design by pracownia komputerowa  WTZ Janów Lubelski

tel.: 15 851-30-60 

tel. kom: 607-302-701

e mail: warsztaty.janow@wp.pl

Godz. pracy:

pn - pt 7.00 - 15.00

Caritas Diecezji Sandomierskiej

 

Warsztat Terapii Zajęciowej

w Janowie Lubelskim

 

ul. Bialska 69

23-300 Janów Lubelski

numer konta bankowego: PEKAO O/Sandomierz

33 1240 2786 1111 0010 5670 9561

z dopiskiem "darowizna na WTZ Janów Lubelski"