logo Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowie Lubelskim

Masz pytania, wątpliwości? Chcesz zobaczyć na żywo jak funkcjonujemy? Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Przyjdź, napisz lub zadzwoń do nas by uzyskać odpowiedzi na Twoje pytania. Zapraszamy do kontaktu.

 

3

Zgłoszenie chęci uczestnictwa w Warsztacie Terapii Zajęciowej Kierownikowi placówki, celem umieszczenia kandydata/kandydatki na liście osób oczekujących do uczestnictwa w WTZ w Janowie Lubelskim.

2

Ukończony 16-sty rok życia.

Aby zostać Uczestnikiem Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowie Lubelskim

konieczne jest spełnienie następujących warunków:

1

Posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do uczestnictwa w Warsztacie Terapii Zajęciowej wydanego przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Jak zostać Uczestnikiem

Pracownia rękodzieła

 

Pracownia terapii poprzez sztukę realizuje szerokie spektrum działań, które pomagają uczestnikom rozwijać umiejętności planowania i przygotowania procesu twórczego. Pod okiem instruktora doskonalą posiadane umiejętności oraz poznają techniki zdobnicze. W ramach zajęć, uczestnicy wykonują ozdoby, przerysowują, odrysowują, wycinają i malują, rozwijając tym samym swoją motorykę małą. Stopniowo wprowadzana masa papierowa i solna podnoszą trudność i zaangażowanie w pracę. Dodatkowo, poprzez wprowadzanie metod i technik zdobnictwa artystycznego, uczestnicy rozwijają również swoją wyobraźnię przestrzenną. Pracownia rękodzieła jest miejscem, gdzie można rozwijać swoje umiejętności artystyczne oraz czerpać radość z tworzenia.

Pracownia ogrodnicza

 

Pracownia ogrodnicza to idealne miejsce dla wszystkich pasjonatów roślin, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności w ogrodnictwie. Uczestnicy mają możliwość uczestniczenia w zajęciach na świeżym powietrzu w okresie wiosenno-jesiennym, a w zimie tworzą piękne dekoracje świąteczne. Podczas zajęć, uczestnicy zdobywają wiedzę na temat różnych roślin, ich pielęgnacji, sadzenia i podlewania. Dowiadują się również o różnych stylach ogrodowych, co pozwala im na rozwijanie swojego własnego gustu i stylu. Oprócz tego, pracownia oferuje naukę właściwego zastosowania narzędzi i urządzeń ogrodniczych, co jest niezwykle istotne dla efektywnej pracy w ogrodzie. Jednak pracownia ogrodnicza to nie tylko miejsce nauki i rozwijania umiejętności. To również forma terapii ogrodniczej, która pozytywnie wpływa na samoocenę, rozwój ogólny i sprawność uczestników. Praca wśród roślin i z zielenią działa relaksująco i kojąco, a jednocześnie stymuluje wyobraźnię i kreatywność.

Pracownia hafciarsko - krawiecka

 

Terapia zajęciowa prowadzona w pracowni krawiecko-hafciarskiej to doskonała okazja dla miłośników ręcznych robótek, zarówno początkujących, jak i zaawansowanych. Osoby uczestniczące w zajęciach mają okazję rozwijać swoje umiejętności manualne, takie jak haftowanie, ręczne szycie, praca na szydełku czy na drutach. Poznają również obsługę maszyn do szycia oraz szycie maszynowe. Po opanowaniu podstawowych umiejętności szycia wykonują usługi na potrzeby Warsztatu. Ważne jest również uczenie się dbałości o materiał, estetyki otoczenia i przestrzegania przepisów BHP. Dodatkowo, pomagają przygotowywać dekoracje na różne okazje, takie jak Święta, zabawy czy przedstawienia. Wszystko to pozwala im rozwijać umiejętności, uczyć się współpracy, kreatywności i odpowiedzialności.

Pracownia fryzjersko - kosmetyczna

 

Na pracowni fryzjerskiej Uczestnicy poznają teoretyczne oraz praktyczne umiejętności dotyczące higieny włosów i masażu skóry głowy. Realizowana jest nauka posługiwania się podstawowymi narzędziami i urządzeniami fryzjerskimi (tj. nożyczki, suszarka do włosów, maszynka do strzyżenia) odbywająca się przy instruktażu terapeuty. Prowadzone są również zajęcia z zasad makijażu i demakijażu twarzy, a także malowania i zdobienia paznokci.

Pracownia teatralno - muzyczna

 

W ramach tej pracowni prowadzone są zajęcia umuzykalniające oraz muzykoterapia technikami relaksacyjnymi. Zajęcia umuzykalniające obejmują śpiewanie piosenek, ćwiczenia dykcji i mowy. Prowadzone są również zajęcia ruchowe przy muzyce polegające na zabawach muzyczno - ruchowych, jak i nauce podstawowych kroków tanecznych. Wszystkie te formy kontaktu z muzyką nie tylko umuzykalniają, ale także dają możliwość rozładowania powstałych napięć.

Pracownia stolarska

 

Pracownia stolarska jest pracownią, w której Uczestnicy uczą się umiejętności i technik z zakresu zawodu stolarza. Podstawowym celem pobytu podopiecznych w pracowni jest rozwijanie zdolności i umiejętności praktycznych oraz nabywanie i pogłębianie wiedzy z szeroko pojętej pracy z drewnem.  Zapoznają się z obsługą podstawowych narzędzi ręcznych i elektronarzędzi do obróbki drewna - dobór odpowiedniego narzędzia do wykonywanej pracy. Rehabilitacja zawodowa obejmuje zadania z zakresu organizacji stanowiska pracy, nauki prostych i złożonych czynności technologicznych, umiejętności samokontroli tempa pracy. Uczestnicy są również zapoznawani z zasadami bezpieczeństwa obsługi poszczególnych narzędzi oraz maszyn. W pracowni stolarskiej wykonywane są m.in.: meble i przedmioty wyposażenia na użytek Warsztatu, elementy do dalszej obróbki na innych pracowniach, galanteria drewniana, zabawki.

Pracownia komputerowa

 

W pracowni komputerowej podopieczni uczą się praktycznej obsługi komputera oraz obsługi urządzeń peryferyjnych znajdujących się na pracowni, poznają system operacyjny i najważniejsze jego programy. Ponadto Uczestnicy poznają świat wirtualny, gdzie zdobywają umiejętności korzystania z sieci Internet za pomocą popularnych przeglądarek internetowych. Oswajają się z nowoczesną techniką, jak również uczą się praktycznego jej wykorzystania w życiu codziennym. Ilość materiału przyswajanego przez Uczestników jest różna i zależy od ich indywidualnych możliwości oraz motywacji do nauki. Uczestnicy pracowni komputerowej również wykonują różnorodne prace na rzecz  Warsztatu  (dyplomy,  wizytówki,  broszury  reklamowe),  a  także na zamówienie z zewnątrz (kartki okolicznościowe, zaproszenia oraz podziękowania na różne okazje).

Pracownia wikliniarska

 

W ramach pracowni wikliniarskiej Uczestnicy poznają narzędzia i materiały wykorzystywane w wikliniarstwie. Zapoznają się z obróbką surowca, a także z  podstawowymi splotami i formami wyplatania. Co więcej podopieczni zdobywają i doskonalą umiejętności wyplatania koszy, uczą się  wyplatania denek oraz wyplatania prostych wyrobów wikliniarskich i innych elementów z wikliny. Zajęcia obejmują codzienne przygotowanie stanowiska pracy, dbanie o porządek w pracowni, o narzędzia i bezpieczeństwo podczas pracy. Poprzez zajęcia w pracowni rozwijana jest sprawność manualna, wyobraźnia przestrzenna, podnoszone jest poczucie własnej wartości, jak również zaspokajane są potrzeby uznania i sukcesu.

 

Zajęcia na pracowni wikliniarskiej - wyplatanie koszyków

Pracownia gospodarstwa domowego nr1, nr2

 

Pracownia gospodarstwa domowego realizuje szeroki zakres zadań wynikających z potrzeb pracy terapeutycznej z każdym Uczestnikiem. Podczas zajęć każdy podopieczny realizuje indywidualny plan opracowany wyłącznie pod kątem jego osoby i potrzeb. Podczas zajęć przede wszystkim kładziony jest nacisk na bezpieczeństwo i higienę pracy, a także na naukę prostych czynności życia codziennego. Uczestnikom z pracowni stawiane są zadania, które w trakcie nabywania umiejętności są stopniowane na nieco trudniejsze. Każdy kolejny tydzień rozpoczyna się wspólnym planowaniem, a później realizacją produktów, z których w danym tygodniu przygotowywane są posiłki. Dodatkowo w zajęciach realizowane są tematy dotyczące estetyki związanej z czynnościami gastronomicznymi takimi jak nakrywanie, dekoracja stołu oraz serwowanie dań.

Zajęcia na pracowni gospodarstwa domowego  - krojenie warzyw

Nasze pracownie

WARSZTAT TERAPII ZAJĘCIOWEJ

w   J a n o w i e   L u b e l s k i m

Poznaj, kim jesteśmy i co robimy

Warsztat Terapii Zajęciowej w Janowie Lubelskim działa od 2008 roku. Prowadzony jest przez Caritas Diecezji Sandomierskiej. W terapii bierze udział 50 osób niepełnosprawnych z terenu powiatu janowskiego. Terapia prowadzona w WTZ realizowana jest na podstawie Indywidualnego Programu Rehabilitacji, ustalonego dla każdego uczestnika i obejmuje różne sfery jego funkcjonowania.

 

Rehabilitacja prowadzona jest w dziesięciu pracowniach terapii zajęciowej. Uczestnicy Warsztatu biorą również czynny udział w rehabilitacji ruchowej w sali ćwiczeń, która jest wyposażona w różnego rodzaju sprzęt oraz przyrządy. W placówce prowadzone jest wsparcie psychologiczne oraz zapewniona jest podstawowa opieka medyczna. Ponadto uczestnicy korzystają z zajęć z doradcą zawodowym. Warsztat dysponuje własnym środkiem transportu, jest to 20 osobowy bus, z możliwością podjazdu dla wózka inwalidzkiego. W ramach treningu ekonomicznego osoby mają wypłacane raz w miesiącu tzw. kieszonkowe.

 

Uczestnictwo w WTZ jest bezpłatne.

Budynek WTZ

/JacyTacyWTZJanowLubelski

Oświadczenie o dostepności

/WTZwJanowieLubelskim

KRS 0000213751

z dopiskiem "WTZ Janów Lubelski"

WTZ Janów Lubelski ©2019 - 2024

design by pracownia komputerowa  WTZ Janów Lubelski

tel.: 15 851-30-60 

tel. kom: 607-302-701

e mail: warsztaty.janow@wp.pl

Godz. pracy:

pn - pt 7.00 - 15.00

Caritas Diecezji Sandomierskiej

 

Warsztat Terapii Zajęciowej

w Janowie Lubelskim

 

ul. Bialska 69

23-300 Janów Lubelski

numer konta bankowego: PEKAO O/Sandomierz

33 1240 2786 1111 0010 5670 9561

z dopiskiem "darowizna na WTZ Janów Lubelski"