Caritas Diecezji Sandomierskiej

 

Warsztaty Terapii Zajęciowej

w Janowie Lubelskim

Godz. pracy:

pn - pt 7.00 - 15.00

tel. biuro: 15 872 -15-74; tel. kom: 607-302-701

e mail: warsztaty.janow@wp.pl

design by pracownia komputerowa  WTZ Janów Lubelski

WTZ Janów Lubelski ©2019 - 2022

KRS 0000213751

z dopiskiem "WTZ Janów Lubelski"

ul. Zamoyskiego 77

23-300 Janów Lubelski

/WTZJanowLubelski

Oświadczenie o dostepności

/JacyTacyWTZJanowLubelski

W ostatnich dniach korzystając ze sprzyjającej, pięknej, słonecznej pogody wybraliśmy się na wycieczkę do Kruczka.

 

Kruczek to uroczysko leśne, gdzie znajduje się drewniana kapliczka z obrazem św. Antoniego, mieszczące się wśród przepięknych Lasów Janowskich. Przed kapliczką postawiony został ołtarz polowy wykonany z pnia topoli i ambona wykonana w pniu drzewa, a także rzeźbiona droga krzyżowa. W niedalekiej odległości od kapliczki św. Antoniego znajdują się drewniane pomniki, które upamiętniają partyzantów walczących na tych terenach. Jest to miejsce o charakterze religijno-patriotycznym, które stanowi jedno z lokalnych miejsc pamięci narodowej.

 

Naszą wyprawę rozpoczęliśmy kilkaset metrów przed Kruczkiem, gdzie na drzewach znajduje się kilkadziesiąt małych drewnianych kapliczek z nazwami najważniejszych bitew z okresu II Wojny Światowej. Z tym miejscem również wiąże się dramatyczna historia 15 – letniej Ani Jedynak, która była brutalnie zgwałcona przez Kozaka w 1861 roku i w efekcie tego zdarzenia zmarła. Pamięć o tym wydarzeniu została zachowana w ustnym przekazie oraz w 200-letniej sośnie, gdzie zostały wbite widełki czyli narzędzie zbrodni, jednak z powodu upływu lat sosna uległa zniszczeniu wraz z kapliczką, która była na niej zawieszona. W związku z tym zaistniała potrzeba jej naprawy i odnowy. Dzięki staraniom i sumiennej pracy podopiecznych (pod czujnym okiem instruktora) z pracowni stolarskiej, kapliczka z figurką Matki Bożej została pięknie odnowiona.  Po odczytaniu historii tego tragicznego wydarzenia, nasi dzielni panowie przystąpili do zawieszenia kapliczki.

Jesienna wycieczka do Uroczyska Kruczek

28 października 2019

Wróć do aktualności

Zobacz zdjęcia

To był jeden z głównych celów naszej leśnej wyprawy. Gdy kapliczka została już zawieszona, ruszyliśmy spacerkiem w kierunku kapliczki św. Antoniego, spod której bije źródełko, a wodzie przypisuje się właściwości lecznicze. Kiedy dotarliśmy na miejsce, każdy miał chwilę czasu na osobistą modlitwę i krótki odpoczynek.

W dalszej kolejności wpisaliśmy do zeszytu nasze podziękowania skierowane w stronę św. Antoniego. Następnie, z wielkim entuzjazmem udaliśmy się na wędrówkę leśnymi ścieżkami pośród pięknych drzew, gdzie od czasu do czasu było słychać śpiew ptaków, który umilał nam spacer. Podczas leśnej przechadzki uczestnicy obserwowali przyrodę i podziwiali uroki jesiennej pory roku. Zbierali kolorowe liście, patyki, grzyby, piękne dorodne szyszki, żołędzie, a także kawałki kory. Po leśnych wędrówkach przyszedł czas na posiłek i ciepłą herbatę.

 

Tego dnia pogoda i humor dopisywały wszystkim, a spotkaniu towarzyszyła miła i radosna atmosfera. Jednak wszystko co dobre szybko się kończy i nadszedł czas na powrót do domu. Przyjemnie spędzony czas, uwieczniliśmy na wspólnych fotografiach, do których z pewnością powrócimy jeszcze nie raz.

 

Wszystkie leśne "skarby" zabraliśmy na Warsztaty, gdzie zostaną wysuszone, a później wykorzystane do stroików Bożonarodzeniowych wykonywanych przez pracownię rękodzieła.