Zobacz zdjęcia

Wróć do aktualności

W naszej pracowni rękodzielniczej ikony są tworzone techniką akrylową. Malowanie, a w zasadzie jej pisanie odbywa się wedle ściśle określonych reguł oraz technik. Tworzenie ikony jest zajęciem wieloetapowym, skomplikowanym i dość czasochłonnym. Jest to proces, który wymaga dużej koncentracji oraz wiedzy o metodach malowania jak i cieniowania, a uzyskanie dobrych efektów wymaga wiedzy, doświadczenia a także talentu. Ponadto zajęcia pozwalają zaznajomić się z zasadami nakładania kolejnych warstw farb oraz metodami złocenia, jak również w jaki sposób zabezpieczyć powierzchnię obrazu i nadać im połysk. Podczas tworzenia ikon jest wykorzystywana określona gama kolorów, która stanowi szczególną symbolikę i są to zazwyczaj: złoto, purpura, czerwień, biel, niebieski, zielony oraz brąz. W WTZ „żaden kawałek drewna nie idzie na zmarnowanie”, gdyż ikony posiadają rozmaite kształty i grubości, a Uczestnicy sami decydują jaką podstawę wykorzystają do swojej pracy.

 

Tworzone w Warsztacie produkty mogą stanowić nie tylko oryginalną ozdobę i dopełnić wystrój każdego wnętrza, ale także mogą być niepowtarzalnym prezentem dla bliskich.

 

Powyższe opisane prace znajdują się w galerii 

 

Wzorując się na licznych przydrożnych kapliczkach, również i te posiadają rozmaite kształty oraz przedstawiają wizerunki świętych, do których można kierować modlitwy. Zazwyczaj umieszcza się na nich także ważne cytaty, sentencje lub fragmenty popularnych pieśni oraz psalmów.

 

Obserwując oczekiwania a także potrzeby ludzi również i my postanowiliśmy spróbować swoich sił w tego typu wyrobach rękodzielniczych. Poza wykonywaniem wyżej wspomnianych niewielkich drewnianych kapliczek, Uczestnicy wykorzystują nabyte umiejętności przy tworzeniu innych produktów. Umiejętności te systematycznie są rozwijane na pracowni rękodzieła, która funkcjonuje od początku istnienia Warsztatu. Podopieczni mają zatem możliwość wykorzystywania wiedzy teoretycznej w praktyce, ćwicząc dobór odpowiednich kolorów, dopasowywania techniki do danego działania oraz swobodnego poruszania się w świecie szeroko rozumianej kreatywności.

 

Ostatnio, ulubionym zajęciem podopiecznych pracowni rękodzieła jest wykonywanie ikon czyli obrazów sakralnych, namalowanych farbami na desce, które przedstawiają najczęściej postaci świętych oraz wydarzenia z ich życia. Są to kopie znanych, jak i mniej znanych wizerunków, ale równie piękne.

Przydrożne kapliczki od niemal zawsze były ważną częścią życia ludzi. Stawiane często na skrzyżowaniu polnych dróg lub przy drodze w widocznym miejscu przedstawiały figury Matki Bożej, Jezusa oraz świętych, którzy mieli chronić od wszelkich nieszczęść. Drewniane kapliczki, wykonane przez miejscowych artystów, zachwycały swoim pięknem i wiązały się zazwyczaj z tradycją danej wsi czy regionu. Przede wszystkim natomiast były one miejscem na modlitwę, przemyślenia bądź odpoczynek dla zmęczonych wędrowców. Każdy z nas zapewne spotkał ludzi gromadzących się przy takiej kapliczce przy okazji rozmaitych świąt religijnych lub wyjątkowych wydarzeń dla lokalnej społeczności.

 

Maj jest szczególnym czasem sławienia Matki Bożej, dlatego też często można usłyszeć głośny śpiew w trakcie nabożeństw majowych wśród naturalnego pejzażu wiejskiego. Sierpień jest również wyjątkowym czasem, kiedy jest czczona Matka Boska Wniebowzięta, a będąc patronką ziemi i roślinności – modlitwy wśród naturalnego krajobrazu mają niepowtarzalny charakter. Mieszkańcy, aby podtrzymać unikalne piękno stojących kapliczek, opiekują się nimi i dbają tak, aby wciąż zachwycały swoim swoistym wyglądem. Te działania pokazują, jak w dalszym ciągu są one ważnym i potrzebnym miejscem spotkań.

 

Obecnie, coraz bardziej popularne stały się niewielkie kapliczki, które wykonywane są w drewnie tak, aby można było je zawiesić na ścianie w każdym domu.

10 sierpnia 2020

Kapliczki, ikony, obrazy – rękodzieło na Warsztacie

Przydrożne kapliczki od niemal zawsze były ważną częścią życia ludzi. Stawiane często na skrzyżowaniu polnych dróg lub przy drodze w widocznym miejscu przedstawiały figury Matki Bożej, Jezusa oraz świętych, którzy mieli chronić od wszelkich nieszczęść. Drewniane kapliczki, wykonane przez miejscowych artystów, zachwycały swoim pięknem i wiązały się zazwyczaj z tradycją danej wsi czy regionu. Przede wszystkim natomiast były one miejscem na modlitwę, przemyślenia bądź odpoczynek dla zmęczonych wędrowców. Każdy z nas zapewne spotkał ludzi gromadzących się przy takiej kapliczce przy okazji rozmaitych świąt religijnych lub wyjątkowych wydarzeń dla lokalnej społeczności.


Maj jest szczególnym czasem sławienia Matki Bożej, dlatego też często można usłyszeć głośny śpiew w trakcie nabożeństw majowych wśród naturalnego pejzażu wiejskiego. Sierpień jest również wyjątkowym czasem, kiedy jest czczona Matka Boska Wniebowzięta, a będąc patronką ziemi i roślinności – modlitwy wśród naturalnego krajobrazu mają niepowtarzalny charakter. Mieszkańcy, aby podtrzymać unikalne piękno stojących kapliczek, opiekują się nimi i dbają tak, aby wciąż zachwycały swoim swoistym wyglądem. Te działania pokazują, jak w dalszym ciągu są one ważnym i potrzebnym miejscem spotkań. Obecnie, coraz bardziej popularne stały się niewielkie kapliczki, które wykonywane są w drewnie tak, aby można było je zawiesić na ścianie w każdym domu. Wzorując się na licznych przydrożnych kapliczkach, również i te posiadają rozmaite kształty oraz przedstawiają wizerunki świętych, do których można kierować modlitwy.

/JacyTacyWTZJanowLubelski

Oświadczenie o dostepności

/WTZwJanowieLubelskim

KRS 0000213751

z dopiskiem "WTZ Janów Lubelski"

WTZ Janów Lubelski ©2019 - 2024

design by pracownia komputerowa  WTZ Janów Lubelski

tel.: 15 851-30-60 

tel. kom: 607-302-701

e mail: warsztaty.janow@wp.pl

Godz. pracy:

pn - pt 7.00 - 15.00

Caritas Diecezji Sandomierskiej

 

Warsztat Terapii Zajęciowej

w Janowie Lubelskim

 

ul. Bialska 69

23-300 Janów Lubelski

numer konta bankowego: PEKAO O/Sandomierz

33 1240 2786 1111 0010 5670 9561

z dopiskiem "darowizna na WTZ Janów Lubelski"