Wróć do aktualności

Mijają kolejne godziny. Praca, chwila odpoczynku (przerwy związane z pracą przy monitorze komputerowym - przestrzeganie wytycznych BHP to podstawowa, wpajana zasada), praca... Przychodzi wolno koniec dnia...

 

- Czy wszystko jest jasne? Jakieś pytania odnośnie dzisiejszej pracy? Coś powtarzamy? Jakieś pytania macie? Nie? W takim razie proszę zapisać swoją pracę, macie chwilę na surfowanie. Potem proszę posprzątać swoje stanowisko i wszyscy razem pracownię.

- Zrobi się pani instruktor, zrobi... Dawaj Wiesia na fejsa...

 

Tak mija dzień, często następny polega na dokładnym powtórzeniu wszystkich czynności, czy to w celu utrwalenia  czy po prostu „bo zapomniałem”. Nauka obsługi komputera, programów komputerowych, korzystania z internetu (w dzisiejszych czasach to podstawa), projektowania i wykonywania druków poligraficznych (zaproszenia, dyplomy) na zamówienia zewnętrzne, "obsługa komputerowa" innych pracowni czy inne zadania polecone - wszystko to z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji i zdolności jak i założeń wpisanych do Indywidualnych Planów Terapii... Tak wygląda typowy, zwykły dzień na pracowni komputerowej w WTZ w Janowie Lubelskim.

 

A Ty jaką masz super moc?

 

 

PS. Niniejszy artykuł powstał w silnej opozycji do naturalnej skromności, cechującej zarówno pracownię komputerową jak i pozostałe pracownie WTZ w Janowie Lubelskim. Nie ucierpiał żaden z terapeutów.

Hola hola, nie tak szybko, tu coś przeskoczyło, tu jakiś błąd - normalne, złośliwość rzeczy martwych. Szybka reakcja pani instruktor, celna korekta i już przechodzimy do poznania funkcji drukuj. Kilka chwil, parę „ech-ów” i „ychmmm-ów”, odrobina westchnień...  i każdy z Uczestników pracowni komputerowej trzyma już w dłoni własne, wydrukowane podanie (o pracę, o świadczenie, o wyimaginowaną rzecz - ważne że formalne, urzędowe, według wzoru).

 

- Teraz własnoręczny podpis. Każde podanie powinno być własnoręcznie podpisane.

- Czemu?

- Taki jest wymóg formalny, należy odręcznie podpisać. Proszę podpisać długopisem.

- Tutaj?

- Tak. Tutaj na końcu.

 

Uczestnicy zajęci wzajemnym komentowaniem swoich podań. Wzajemne uwagi i pytania. Dyskusja trwa w najlepsze. Jest czas by zająć się obsługą profilu WTZ na Facebooku, strony internetowej. Trzeba jeszcze zredagować sprawozdanie...  A  jeszcze  to  zlecenie z zewnątrz...

 

- Jutro zaczniemy projektować te zaproszenia od tej pani, co tu była wczoraj. Pomyślcie. Może wpadnie Wam jakiś pomysł. Coś ze ślubem.

- Ech, to może jakiś kwiatek na pocieszenie. I tak ma już pozamiatane...

- Dzień dobry pani Ewelino.

- Dzień dobry panie Jacku. Jak tam dzisiejszy dzień?

- Wszystko dobrze proszę pani. Nawet się wyspałem dzisiaj.

- To dobrze, czyli masz dzisiaj pełne baterie do pracy? Tak? Proszę w takim razie podpisać listę obecności i przygotować stanowisko pracy. Dzisiaj dalej będziemy zajmować się edytorem tekstu i pisaniem podania.

- Aha, dobrze. Zaraz przyjdą pozostali...

 

I tak zaczyna się kolejny, jeden ze zwykłych dni na pracowni komputerowej, WTZ w  Janowie Lubelskim. Podpisanie listy obecności na samym początku kształtuje w Uczestniku prawidłowe podejście do podobnych obowiązków, spotykanych na „normalnym” rynku pracy. Uczy sumienności i odpowiedzialności. Za te cechy również odpowiadają czynności przygotowujące stanowisko pracy, w tym przypadku komputer do pracy. To samo go czeka w "normalnej" pracy.

 

Przychodzą pozostali, te same procedury czekają i ich. Wszystko przebiega sprawnie i już po chwili wszyscy wykonują polecenia odnośnie kolejnych czynności w edytorze tekstu. Pisanie na klawiaturze, czynność na pozór błaha, potrafi jednak sprawić nie małe kłopoty osobom z dysfunkcjami. Tak samo jak podstawowe komendy: otwórz plik, kopiuj, zapisz jako... bywają niekiedy niczym czarodziejskie zaklęcia. Cierpliwe tłumaczenia, konkretne polecenia i wszystko posuwa się do przodu. Kolejne linijki podania pojawiają się na ekranach monitorów. Dokument niemal gotowy do drukowania...

06 września 2019

Kliknij „Enter” czyli zwykły dzień na pracowni komputerowej

- Dzień dobry pani Ewelino.

- Dzień dobry panie Jacku. Jak tam dzisiejszy dzień?

- Wszystko dobrze proszę pani. Nawet się wyspałem dzisiaj.

- To dobrze, czyli masz dzisiaj pełne baterie do pracy? Tak? Proszę w takim razie podpisać listę obecności i przygotować stanowisko pracy. Dzisiaj dalej będziemy zajmować się edytorem tekstu i pisaniem podania.

- Aha, dobrze. Zaraz przyjdą pozostali...

 

I tak zaczyna się kolejny, jeden ze zwykłych dni na pracowni komputerowej, WTZ w Janowie Lubelskim. Podpisanie listy obecności na samym początku kształtuje w Uczestniku prawidłowe podejście  do podobnych obowiązków, spotykanych na "normalnym" rynku pracy. Uczy sumienności i odpowiedzialności. Za te cechy również odpowiadają czynności przygotowujące stanowisko pracy, w tym przypadku komputer do pracy. To samo go czeka w "normalnej" pracy.

 

Przychodzą pozostali, te same procedury czekają i ich. Wszystko przebiega sprawnie i już po chwili wszyscy wykonują polecenia odnośnie kolejnych czynności w edytorze tekstu. Pisanie na klawiaturze, czynność na pozór błaha, potrafi jednak sprawić nie małe kłopoty osobom z dysfunkcjami. Tak samo jak podstawowe komendy: otwórz plik, kopiuj, zapisz jako... bywają niekiedy niczym czarodziejskie zaklęcia. Cierpliwe tłumaczenia, konkretne polecenia i wszystko posuwa się do przodu. Kolejne linijki podania pojawiają się na ekranach monitorów. Dokument niemal gotowy do drukowania...

/JacyTacyWTZJanowLubelski

Oświadczenie o dostepności

/WTZwJanowieLubelskim

KRS 0000213751

z dopiskiem "WTZ Janów Lubelski"

WTZ Janów Lubelski ©2019 - 2024

design by pracownia komputerowa  WTZ Janów Lubelski

tel.: 15 851-30-60 

tel. kom: 607-302-701

e mail: warsztaty.janow@wp.pl

Godz. pracy:

pn - pt 7.00 - 15.00

Caritas Diecezji Sandomierskiej

 

Warsztat Terapii Zajęciowej

w Janowie Lubelskim

 

ul. Bialska 69

23-300 Janów Lubelski

numer konta bankowego: PEKAO O/Sandomierz

33 1240 2786 1111 0010 5670 9561

z dopiskiem "darowizna na WTZ Janów Lubelski"