Wróć do aktualności

04 października 2019

Ku pamięci... czyli kapsułą czasu lot ku przyszłości.

Zostawić ślad po sobie, wyryć swoje imię na kartach historii. Przetrwać w pamięci potomnych. Być pamiętanym...odwieczne pragnienie człowieka. Takie dążenie do swoistej nieśmiertelności. Królowie, święci, wielcy wodzowie i uczeni, wielkie  postacie i osobowości - ci jakby mieli łatwiej choć w większości na to zasłużyli by być pamiętanym przez stulecia. A co mają zrobić pozostali? Ci co żyją swoim małym, cichym życiem. Jak przedstawić się przyszłym pokoleniom? Jak pokazać czas teraźniejszy swoim następcom i to jakim się było, jak się pracowało, cieszyło czy osiągało swoje własne, małe cele. Jak pokazać to, co było ważne w skali pojedynczych osób, ich uczuć i odczuć. Jak się dać zapamiętać...

 

Sposobów zapewne jest wiele a my w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Janowie Lubelskim, postanowiliśmy wykorzystać jeden z nich. Mowa o kapsule czasu. Jest to zazwyczaj pojemnik w którym są złożone artefakty dla przyszłych odkrywców i badaczy. Jego konstrukcja i zabezpieczenia mają w założeniu posłużyć jak najdłuższej ochronie powierzonych mu przedmiotów. Nasza - ma założenie otwarcia nie wcześniej niż w 2119 roku a więc dopiero za co najmniej za sto lat.

 

Do naszej, WTZ-towej kapsuły złożyliśmy nasze skarby. Rzeczy, które mają wielką wartość dla nas. Nasze wyroby, nasze fotografie, nasze listy. Naszą codzienną pracę, wysiłek, trud prowadzonej rehabilitacji. Nasze piękno, nasze symbole i emocje zatrzymane w materialnych śladach egzystencji. Prace wykonane przez naszych uczestników. Każda pracownia postarała się złożyć do kapsuły coś swojego, coś co jest wynikiem prowadzonej terapii na niej. Coś, co również musiało się zawrzeć w ograniczonych wymiarach pojemnika, więc wiele wspaniałych rzeczy po prostu się nie mogło zmieścić. Wiemy że, internet nie zapomina więc nie będziemy zdradzać już więcej szczegółów ;)

Korzystając z ostatnich już zapewne słonecznych i ciepłych dni tej jesieni, w minioną środę zakopaliśmy naszą kapsułę czasu. Dzięki życzliwości władz samorządowych Janowa Lubelskiego, swoje miejsce oczekiwania znalazła w parku Misztalec. Otoczenie przyrody parku i zapewnienie o „nietykalności” miejsca są dobrym prognostykiem misji naszej kapsuły. Dziękujemy raz jeszcze za to władzom Janowa Lubelskiego.

Choć kopanie oraz świdrowanie nie było łatwe, uśmiech nie schodził z naszych twarzy. Każdy po kolei dokładał swój wysiłek. Czuliśmy jednak niemniej wielkie podekscytowanie tą chwilą. Wszak, mamy taką nadzieję, wyryliśmy swój ślad na kartach historii. Swoje świadectwo. Jeszcze tylko kilka ruchów świdrem i pojemnik spoczął głęboko poniżej poziomu gruntu. Wysłaliśmy swój list w przyszłość...

 

 

 

 

 

Uwaga techniczna:

Kapsuła NIE ZAWIERA żadnych pieniędzy, kosztowności, broni biologicznej, rzeczy niebezpiecznych czy innych przedmiotów mających obecnie jakąkolwiek wartość poza sentymentalną. Prosimy o uszanowanie naszej woli i celowe jej nie odkopywanie czy niszczenie. Jeśli przez jakikolwiek splot wydarzeń doszło by do jej wydobycia przed założonym czasem, prosimy nie otwierać jej przed 01.01.2119r. Dziękujemy.

 

 

/JacyTacyWTZJanowLubelski

Oświadczenie o dostepności

/WTZwJanowieLubelskim

KRS 0000213751

z dopiskiem "WTZ Janów Lubelski"

WTZ Janów Lubelski ©2019 - 2024

design by pracownia komputerowa  WTZ Janów Lubelski

tel.: 15 851-30-60 

tel. kom: 607-302-701

e mail: warsztaty.janow@wp.pl

Godz. pracy:

pn - pt 7.00 - 15.00

Caritas Diecezji Sandomierskiej

 

Warsztat Terapii Zajęciowej

w Janowie Lubelskim

 

ul. Bialska 69

23-300 Janów Lubelski

numer konta bankowego: PEKAO O/Sandomierz

33 1240 2786 1111 0010 5670 9561

z dopiskiem "darowizna na WTZ Janów Lubelski"