Zobacz zdjęcia

Wróć do aktualności

11 lutego 2020

Nie bądźmy obojętni na chorych i utrapionych - XXVIII Światowy Dzień Chorego

Jak co roku 11 lutego w Kościele katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Chorego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Święto to zostało ustanowione przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku w liście do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duchowieństwa Służby Zdrowia Fiorenza Angeliniego.

 

Głównym założeniem tej inicjatywy jest szczególne zwrócenie uwagi na los wszystkich osób cierpiących, chorych i słabszych, zarówno w sposób duchowy jak i fizyczny oraz uwrażliwienie społeczeństwa na ich potrzeby i problemy. Ważnym aspektem tego dnia jest także zauważenie tych, którzy zawodowo lub z potrzeby serca pomagają chorym, co stanowi piękną, ale niekiedy trudną posługę. Tegorocznym hasłem XXVIII Światowego Dnia Chorego są słowa z Ewangelii wg św. Mateusza: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”. [...] Słowa te są wyrazem solidarności Syna Człowieczego wobec ludzkości  dotkniętej  smutkiem i cierpieniem. Jakże wiele osób cierpi w ciele i na duchu! Jezus Chrystus wzywa wszystkich, aby pójść do Niego: «przyjdźcie do mnie» i obiecuje ulgę i wytchnienie [...] – pisze w specjalnym na ten dzień orędziu papież Franciszek.

 

W tym wyjątkowym dniu uczestniczyliśmy we Mszy św. w Kościele pw. Św. Jadwigi Królowej, której przewodniczył nasz Ks. Kierownik. Eucharystia była sprawowana w intencji wszystkich osób chorych i utrudzonych. Podczas homilii poruszony został bardzo istotny temat jakim jest nawrócenie grzeszników i wezwanie ludu do modlitwy w ich intencji, podkreślając ogromną wartość Różańca. Maryja zapewnia nas o tym, że pomimo doświadczanego trudu i cierpień na ziemi, otrzymamy łaski oraz szczęście w raju. Modlitwa pomaga cierpiącym w codziennym znoszeniu choroby oraz wszelkich życiowych utrapień, a także daje nadzieję na wzmocnienie cielesne i spokój duszy. Słowa kazania pomogły wszystkim zgromadzonym dostrzec wartość życia ludzkiego, obecność na co dzień drugiego człowieka, jak również bezgraniczne miłosierdzie Boże.

 

W trakcie Mszy św. mieliśmy możliwość, oprócz Sakramentu Spowiedzi i Pokuty, uczestniczyć w Sakramencie Namaszczenia Chorych.

/JacyTacyWTZJanowLubelski

Oświadczenie o dostepności

/WTZwJanowieLubelskim

KRS 0000213751

z dopiskiem "WTZ Janów Lubelski"

WTZ Janów Lubelski ©2019 - 2024

design by pracownia komputerowa  WTZ Janów Lubelski

tel.: 15 851-30-60 

tel. kom: 607-302-701

e mail: warsztaty.janow@wp.pl

Godz. pracy:

pn - pt 7.00 - 15.00

Caritas Diecezji Sandomierskiej

 

Warsztat Terapii Zajęciowej

w Janowie Lubelskim

 

ul. Bialska 69

23-300 Janów Lubelski

numer konta bankowego: PEKAO O/Sandomierz

33 1240 2786 1111 0010 5670 9561

z dopiskiem "darowizna na WTZ Janów Lubelski"