Wróć do aktualności

26 maja 2023

Obchody Powiatowego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

24 maja wspólnie przeżywaliśmy Powiatowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Ten wyjątkowy dzień ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat wyzwań, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Jest to czas, aby zwrócić uwagę na potrzeby i prawa tej grupy społecznej oraz podjąć działania na rzecz ich integracji oraz równości szans.

 

W tym szczególnym dniu brały udział następujące instytucje: Warsztat Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy, Placówka Opiekuńczo - Wychowawcza „Promyk”, Ośrodek Rewalidacyjno – Wychowawczy, „Barka” Dom Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II, Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej, Stowarzyszenie Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Wawrzynek”, a także zaproszeni goście: Wicewojewoda Lubelski Bolesław Gzik, Wicekurator Lubelskiego Kuratorium Oświaty Mirosław Wójcik, Starszy Wizytator Lubelskiego Kuratorium Oświaty Anna Tusińska, Naczelnik Wydziału Edukacji i Finansów Oświaty Joanna Rudnicka, Starosta Janowski Artur Pizoń, Skarbnik Powiatu Barbara Fuszara, Członek Zarządu Zenon Zyśko.

 

Uroczystość rozpoczęliśmy od zbiórki pod fontanną w janowskim parku, szykując się na oficjalny przemarsz ulicami miasta do Sanktuarium na Mszę Świętą w intencji osób niepełnosprawnych. Pochód z transparentami w kolorze pomarańczowym, który jest symbolem tego szczególnego dnia, z pewnością przyciągnął uwagę przechodniów i mieszkańców miasta. Podczas uroczystej Mszy Świętej w Sanktuarium modliliśmy się skupiając uwagę na aspekcie godności każdego człowieka, niezależnie od jego stanu zdrowia czy zdolności intelektualnych. W dalszej części programu udaliśmy się do restauracji „Kryształowa”, gdzie odbyła się oficjalna część spotkania, podczas której goście wyrazili i podkreślili wagę akceptacji i szacunku dla wszystkich osób niepełnosprawnych. Artystyczna część spotkania była natomiast okazją dla uczestników do prezentacji swoich talentów i umiejętności. Było to niezwykle wzruszające i inspirujące, a publiczność gorąco oklaskiwała każde wystąpienie. Wspólna zabawa i integracja uczestników to kolejny ważny punkt programu tego dnia. To był moment, w którym wszyscy uczestnicy mieli możliwość poznać się bliżej, porozmawiać i bawić się razem. 

 

Całe wydarzenie było nie tylko okazją do uczczenia Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, ale również do zwrócenia uwagi na ich potrzeby i prawa. Uczestnicy tej wspaniałej integracji pokazali, że są pełni energii i pozytywnych emocji, a ich niepełnosprawność intelektualna nie jest przeszkodą w realizacji życiowych celów. Był to dzień pełen radości, akceptacji i wzajemnego wsparcia.

 

 

 

 

 

 

/JacyTacyWTZJanowLubelski

Oświadczenie o dostepności

/WTZwJanowieLubelskim

KRS 0000213751

z dopiskiem "WTZ Janów Lubelski"

WTZ Janów Lubelski ©2019 - 2024

design by pracownia komputerowa  WTZ Janów Lubelski

tel.: 15 851-30-60 

tel. kom: 607-302-701

e mail: warsztaty.janow@wp.pl

Godz. pracy:

pn - pt 7.00 - 15.00

Caritas Diecezji Sandomierskiej

 

Warsztat Terapii Zajęciowej

w Janowie Lubelskim

 

ul. Bialska 69

23-300 Janów Lubelski

numer konta bankowego: PEKAO O/Sandomierz

33 1240 2786 1111 0010 5670 9561

z dopiskiem "darowizna na WTZ Janów Lubelski"