Wróć do aktualności

Trwająca już długi czas pandemia COVID-19 jest zapewne bardzo stresująca dla wielu z nas. Aktualne wydarzenia, w których się znaleźliśmy i musimy w nich aktywnie uczestniczyć, to przede wszystkim nowa sytuacja dla każdego z nas. Nikt się nie spodziewał takich zmian w naszym codziennym funkcjonowaniu tj. izolacja, poczucie zagrożenia „niewidocznym wrogiem”, ograniczenie aktywności, jak również niepewność i obawy co przyniesie przyszłość. Niewątpliwe, wszystko to wpływa na naszą psychikę, stanowiąc przyczynę wielu negatywnych emocji oraz długotrwałego stresu. Zmiany te dotyczą wszystkich  sfer  naszego  życia,  zarówno  prywatnego, jak i zawodowego. Wiele osób musiało zrezygnować ze sposobu pracy, jaki dotąd stosowali. Zamknięcie szkół oraz zawieszenie działalności placówek wsparcia dziennego, spowodowało nie tylko ograniczenia w zdobywaniu wiedzy i nabywaniu nowych umiejętności, ale także uniemożliwiło bezpośrednie kontakty z innymi osobami. Praca zdalna i przebywanie w przestrzeni online to teraz główne aspekty, które obrazują naszą codzienność. Brak swobodnych kontaktów z drugim człowiekiem a także znaczne ograniczenie w usługach gastronomicznych, przemysłowych oraz handlowych, powoduje narastający brak poczucia bezpieczeństwa, mimo iż jest to konieczne właśnie po to, by zredukować do minimum falę zakażeń  koronawirusem.  W obliczu wybuchu pandemii, a co za tym idzie wszelkich zmian, reagujemy w zależności od doświadczeń, osobistych predyspozycji oraz otoczenia, w którym żyjemy.

Stres i jego wpływ na organizm.

Stres definiuje się jako „fizjologiczną reakcję organizmu (nerwową i hormonalną) w odpowiedzi na różnego rodzaju bodźce”. W sytuacji traktowanej przez organizm jako niebezpieczną, aktywuje się nasz autonomiczny układ nerwowy poprzez wydzielanie tzw. hormonów stresu: kortyzolu i adrenaliny. Podczas tego procesu, zwiększa się częstotliwość oddechów, podwyższa się ciśnienie krwi, przyśpiesza nasz puls, a mięśnie szkieletowe stają się mocniej ukrwione. Te fizjologiczne zmiany w organizmie są „odpowiedzią na stres” i mają za zadanie przygotować człowieka do walki bądź ucieczki. W następstwie tej reakcji zatrzymane zostają energochłonne procesy organizmu, takie jak: trawienie, zmniejszenie aktywności układu immunologicznego, produkcji przeciwciał a także następuje zahamowanie funkcji płciowych, które są w tym momencie traktowane jako niepotrzebne. Krótkotrwały stres przejawia charakter adaptacyjny, jak również mobilizuje nas do działania, długotrwały natomiast osłabia zdolności organizmu i jest dla nas szkodliwy.

 

Stres w czasie pandemii COVID-19.

Rozszerzająca się w szybkim tempie pandemia, wprowadziła nas w nową rzeczywistość, w której każdy z nas musiał się odnaleźć. Życie, jakie dotąd znaliśmy, uległo całkowitej zmianie, powodując złość, lęk oraz niepokój, przede wszystkim odczuwane w związku z doniesieniami medialnymi o zagrożeniu. Długotrwały stres wpływa negatywnie na naszą odporność, jak również osłabia naszą zdolność do podejmowania racjonalnych decyzji. Dlatego tak ważne jest, aby nie stał się przewlekły i nie wpływał na nas w sposób chroniczny. Obiektywnie, obecna sytuacja jest trudna i zmienia się dynamicznie, jednak możemy mieć wpływ na naszą reakcję na stresory. Istnieje wiele technik i sposobów, które pomagają właśnie w takich trudnych momentach. Warto je stosować, aby zdystansować się i odpocząć od negatywnych emocji oraz ciągłych informacji na temat koronawirusa. Należy tutaj podkreślić, że dobrze wypróbować kilka z nich i zobaczyć co najskuteczniej przynosi spokój właśnie Tobie. Zapewne wielu z nas nie raz zadało sobie pytanie „co mogę zrobić?”, na szczęście możesz zrobić całkiem sporo. Poniżej znajduje się kilka wskazówek dotyczących radzenia sobie w tej nowej i wymagającej sytuacji.

 

Oto kilka wskazówek:

 

  • Zaplanuj swój czas i poszczególne czynności – pomoże to ustrukturyzować dzień oraz da mobilizujący sygnał organizmowi do działania.

  • Zrób sobie przerwę od wiadomości lub spędzaj mniej czasu przed ekranem telewizora czy komputera – przeciążenie informacjami może prowadzić do zdenerwowania. Postaraj się, by wszystkie gromadzone informacje były rzetelne i prawdziwe, jak również pochodziły z wiarygodnych źródeł, takich jak strony Ministerstwa Zdrowia, Głównej Inspekcji Sanitarnej czy Światowej Organizacji Zdrowia.

  • Zadbaj o zdrowy styl życia – dbaj o odpowiednią dietę bogatą w warzywa i owoce (gdyż są one naturalnym źródłem witamin i minerałów) oraz regularne nawadnianie organizmu. Każdego dnia pamiętaj również o odpowiedniej ilość snu. Odpowiednia ilość snu wpłynie korzystnie na regenerację całego organizmu, a także zapewni równowagę psychiczną, jak i fizyczną.

  • Pielęgnuj relacje z bliskimi. Kontakty społeczne stanowią jeden z najważniejszych aspektów naszego codziennego funkcjonowania. Relacje z innymi ludźmi pozwalają uniknąć samotności społecznej, zaspokajają potrzebę przynależności i akceptacji w danej grupie, jednocześnie są skuteczne w walce ze stresem. W związku z tym, staraj się być w stałym kontakcie ze znajomymi i rodziną za pośrednictwem dostępnych metod komunikacji tj. telefonicznie, mailowo lub wykorzystaj różnego typu komunikatory przeznaczone do tego celu. Podczas rozmowy ogranicz tematy dotyczące pandemii, a wybieraj takie które, zapewnią spokojną i neutralną rozmowę. Pozostając w domu wykorzystaj okazję do pogłębiania więzi rodzinnych poprzez wspólnie spędzony czas.

  • Obniż stres robiąc rzeczy, które będą miały działanie rozluźniające oraz sprawiające przyjemność (np. rozwijanie hobby, słuchanie ulubionej muzyki, czytanie książek, ćwiczenia fizyczne w domu, oglądanie ulubionego filmu lub serialu, gry planszowe, zabawa z psem bądź kotem, przerwa w obowiązkach na rozluźnienie mięśni, ciepła herbata itp.). Strategie te mogą wydawać się banalne, jednakże mają określony cel. Pobudzają funkcjonowanie układu parasympatycznego, a w rezultacie tego wpływają na wyciszenie organizmu oraz hamowanie układu współczulnego. Dzięki temu następuje przerwanie sytuacji ciągłego stresu, a nasz organizm powoli wraca do stanu równowagi.

  • Znajdź czas na relaks i odpoczynek, by regenerować swoje siły.

  • Myśl pozytywnie i zadbaj o dobry humor – pomoże to zminimalizować poziom stresu oraz poczucie lęku.

  • Stosuj się do obowiązujących zasad, zaleceń i obostrzeń dotyczących bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego.

 

Sytuacja może być przytłaczająca, ale stosowanie metod radzenia sobie ze stresem sprawi, że będziemy silniejsi - Ty, Twoi bliscy i cała społeczność.

05 listopada 2020

Stres w okresie pandemii COVID-19. Poznaj kilka wskazówek jak sobie z nim radzić

/JacyTacyWTZJanowLubelski

Oświadczenie o dostepności

/WTZwJanowieLubelskim

KRS 0000213751

z dopiskiem "WTZ Janów Lubelski"

WTZ Janów Lubelski ©2019 - 2024

design by pracownia komputerowa  WTZ Janów Lubelski

tel.: 15 851-30-60 

tel. kom: 607-302-701

e mail: warsztaty.janow@wp.pl

Godz. pracy:

pn - pt 7.00 - 15.00

Caritas Diecezji Sandomierskiej

 

Warsztat Terapii Zajęciowej

w Janowie Lubelskim

 

ul. Bialska 69

23-300 Janów Lubelski

numer konta bankowego: PEKAO O/Sandomierz

33 1240 2786 1111 0010 5670 9561

z dopiskiem "darowizna na WTZ Janów Lubelski"