Trwająca już długi czas pandemia COVID-19 jest zapewne bardzo stresująca dla wielu z nas. Aktualne wydarzenia, w których się znaleźliśmy i musimy w nich aktywnie uczestniczyć, to przede wszystkim nowa sytuacja dla każdego z nas. Nikt się nie spodziewał takich zmian w naszym codziennym funkcjonowaniu tj. izolacja, poczucie zagrożenia „niewidocznym wrogiem”, ograniczenie aktywności, jak również niepewność i obawy co przyniesie przyszłość. Niewątpliwe, wszystko to wpływa na naszą psychikę, stanowiąc przyczynę wielu negatywnych emocji oraz długotrwałego stresu. Zmiany te dotyczą wszystkich sfer naszego życia, zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Wiele osób musiało zrezygnować ze sposobu pracy, jaki dotąd stosowali. Zamknięcie szkół oraz zawieszenie działalności placówek wsparcia dziennego, spowodowało nie tylko ograniczenia w zdobywaniu wiedzy i nabywaniu nowych umiejętności, ale także uniemożliwiło bezpośrednie kontakty z innymi osobami. Praca zdalna i przebywanie w przestrzeni online to teraz główne aspekty, które obrazują naszą codzienność. Brak swobodnych kontaktów z drugim człowiekiem a także znaczne ograniczenie w usługach gastronomicznych, przemysłowych oraz handlowych, powoduje narastający brak poczucia bezpieczeństwa, mimo iż jest to konieczne właśnie po to, by zredukować do minimum falę zakażeń koronawirusem. W obliczu wybuchu pandemii, a co za tym idzie wszelkich zmian, reagujemy w zależności od doświadczeń, osobistych predyspozycji oraz otoczenia, w którym żyjemy.
Stres i jego wpływ na organizm.
Stres definiuje się jako „fizjologiczną reakcję organizmu (nerwową i hormonalną) w odpowiedzi na różnego rodzaju bodźce”. W sytuacji traktowanej przez organizm jako niebezpieczną, aktywuje się nasz autonomiczny układ nerwowy poprzez wydzielanie tzw. hormonów stresu: kortyzolu i adrenaliny. Podczas tego procesu, zwiększa się częstotliwość oddechów, podwyższa się ciśnienie krwi, przyśpiesza nasz puls, a mięśnie szkieletowe stają się mocniej ukrwione. Te fizjologiczne zmiany w organizmie są „odpowiedzią na stres” i mają za zadanie przygotować człowieka do walki bądź ucieczki. W następstwie tej reakcji zatrzymane zostają energochłonne procesy organizmu, takie jak: trawienie, zmniejszenie aktywności układu immunologicznego, produkcji przeciwciał a także następuje zahamowanie funkcji płciowych, które są w tym momencie traktowane jako niepotrzebne. Krótkotrwały stres przejawia charakter adaptacyjny, jak również mobilizuje nas do działania, długotrwały natomiast osłabia zdolności organizmu i jest dla nas szkodliwy.
Stres w czasie pandemii COVID-19.
Rozszerzająca się w szybkim tempie pandemia, wprowadziła nas w nową rzeczywistość, w której każdy z nas musiał się odnaleźć. Życie, jakie dotąd znaliśmy, uległo całkowitej zmianie, powodując złość, lęk oraz niepokój, przede wszystkim odczuwane w związku z doniesieniami medialnymi o zagrożeniu. Długotrwały stres wpływa negatywnie na naszą odporność, jak również osłabia naszą zdolność do podejmowania racjonalnych decyzji. Dlatego tak ważne jest, aby nie stał się przewlekły i nie wpływał na nas w sposób chroniczny. Obiektywnie, obecna sytuacja jest trudna i zmienia się dynamicznie, jednak możemy mieć wpływ na naszą reakcję na stresory. Istnieje wiele technik i sposobów, które pomagają właśnie w takich trudnych momentach. Warto je stosować, aby zdystansować się i odpocząć od negatywnych emocji oraz ciągłych informacji na temat koronawirusa. Należy tutaj podkreślić, że dobrze wypróbować kilka z nich i zobaczyć co najskuteczniej przynosi spokój właśnie Tobie. Zapewne wielu z nas nie raz zadało sobie pytanie „co mogę zrobić?”, na szczęście możesz zrobić całkiem sporo. Poniżej znajduje się kilka wskazówek dotyczących radzenia sobie w tej nowej i wymagającej sytuacji.
Oto kilka wskazówek:
Zaplanuj swój czas i poszczególne czynności – pomoże to ustrukturyzować dzień oraz da mobilizujący sygnał organizmowi do działania.
Zrób sobie przerwę od wiadomości lub spędzaj mniej czasu przed ekranem telewizora czy komputera – przeciążenie informacjami może prowadzić do zdenerwowania. Postaraj się, by wszystkie gromadzone informacje były rzetelne i prawdziwe, jak również pochodziły z wiarygodnych źródeł, takich jak strony Ministerstwa Zdrowia, Głównej Inspekcji Sanitarnej czy Światowej Organizacji Zdrowia.
Zadbaj o zdrowy styl życia – dbaj o odpowiednią dietę bogatą w warzywa i owoce (gdyż są one naturalnym źródłem witamin i minerałów) oraz regularne nawadnianie organizmu. Każdego dnia pamiętaj również o odpowiedniej ilość snu. Odpowiednia ilość snu wpłynie korzystnie na regenerację całego organizmu, a także zapewni równowagę psychiczną, jak i fizyczną.
Pielęgnuj relacje z bliskimi. Kontakty społeczne stanowią jeden z najważniejszych aspektów naszego codziennego funkcjonowania. Relacje z innymi ludźmi pozwalają uniknąć samotności społecznej, zaspokajają potrzebę przynależności i akceptacji w danej grupie, jednocześnie są skuteczne w walce ze stresem. W związku z tym, staraj się być w stałym kontakcie ze znajomymi i rodziną za pośrednictwem dostępnych metod komunikacji tj. telefonicznie, mailowo lub wykorzystaj różnego typu komunikatory przeznaczone do tego celu. Podczas rozmowy ogranicz tematy dotyczące pandemii, a wybieraj takie które, zapewnią spokojną i neutralną rozmowę. Pozostając w domu wykorzystaj okazję do pogłębiania więzi rodzinnych poprzez wspólnie spędzony czas.
Obniż stres robiąc rzeczy, które będą miały działanie rozluźniające oraz sprawiające przyjemność (np. rozwijanie hobby, słuchanie ulubionej muzyki, czytanie książek, ćwiczenia fizyczne w domu, oglądanie ulubionego filmu lub serialu, gry planszowe, zabawa z psem bądź kotem, przerwa w obowiązkach na rozluźnienie mięśni, ciepła herbata itp.). Strategie te mogą wydawać się banalne, jednakże mają określony cel. Pobudzają funkcjonowanie układu parasympatycznego, a w rezultacie tego wpływają na wyciszenie organizmu oraz hamowanie układu współczulnego. Dzięki temu następuje przerwanie sytuacji ciągłego stresu, a nasz organizm powoli wraca do stanu równowagi.
Znajdź czas na relaks i odpoczynek, by regenerować swoje siły.
Myśl pozytywnie i zadbaj o dobry humor – pomoże to zminimalizować poziom stresu oraz poczucie lęku.
Stosuj się do obowiązujących zasad, zaleceń i obostrzeń dotyczących bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego.
Sytuacja może być przytłaczająca, ale stosowanie metod radzenia sobie ze stresem sprawi, że będziemy silniejsi - Ty, Twoi bliscy i cała społeczność.
/JacyTacyWTZJanowLubelski
/WTZwJanowieLubelskim
KRS 0000213751
z dopiskiem "WTZ Janów Lubelski"
WTZ Janów Lubelski ©2019 - 2024
design by pracownia komputerowa WTZ Janów Lubelski
Kierownik WTZ - tel.: 15 851-30-61
Biuro WTZ - tel.: 15 851-30-60
tel. kom: 607-302-701
e mail: warsztaty.janow@wp.pl
Godz. pracy: pn - pt 7.00 - 15.00
Caritas Diecezji Sandomierskiej
Warsztat Terapii Zajęciowej
w Janowie Lubelskim
ul. Bialska 69
23-300 Janów Lubelski
numer konta bankowego: PEKAO O/Sandomierz
33 1240 2786 1111 0010 5670 9561
z dopiskiem "darowizna na WTZ Janów Lubelski"