Caritas Diecezji Sandomierskiej

 

Warsztat Terapii Zajęciowej

w Janowie Lubelskim

Godz. pracy:

pn - pt 7.00 - 15.00

tel. biuro: 15 872 -15-74; tel. kom: 607-302-701

e mail: warsztaty.janow@wp.pl

design by pracownia komputerowa  WTZ Janów Lubelski

WTZ Janów Lubelski ©2019 - 2023

KRS 0000213751

z dopiskiem "WTZ Janów Lubelski"

ul. Zamoyskiego 77

23-300 Janów Lubelski

/WTZwJanowieLubelskim

Oświadczenie o dostepności

/JacyTacyWTZJanowLubelski

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

01 listopada 2020

Wróć do aktualności

Jak co roku, 1 listopada w Kościele katolickim obchodzony jest dzień Wszystkich Świętych. Jest to uroczystość chrześcijańska obchodzona ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych, którzy już weszli do królestwa niebieskiego i osiągnęli zbawienie. Dzień Wszystkich Świętych celebrowany jest w Kościele katolickim poprzez odprawianie mszy świętej. W trakcie sprawowania nabożeństwa kapłani mają na sobie biało – złote szaty liturgiczne, które symbolizują radość oraz podkreślają podniosły nastrój. Ponadto, na cmentarzach odbywa się uroczysta procesja z modlitwą za zmarłych. Dzień później, 2 listopada odbywają się tradycyjne „Zaduszki”. Dzień Zaduszny jest dniem szczególnej modlitwy w intencji wszystkich wiernych zmarłych, a zwłaszcza tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba i oglądania Boga w życiu wiecznym. Temu celowi służą ofiary zwane jako wypominki składne w kościołach i na cmentarzach, wyrażone w błagalnej modlitwie o ich zbawienie.

 

Listopadowe uroczystości dla wielu z nas są chwilami nostalgii, zadumy i refleksji nad przemijającym życiem, jak również wspomnieniem tych, których nie ma już wśród nas. W tych dniach z całymi rodzinami udajemy się na cmentarze i odwiedzamy groby swoich bliskich, by móc zapalić znicze, złożyć wieńce lub kwiaty, a przede wszystkim w ciszy i spokoju odmówić modlitwę w ich intencji. Odwiedzając miejsca wiecznego spoczynku, zapalając znicze a także stawiając kwiaty, podtrzymujemy pamięć o zmarłych. A ta pamięć prowadzi do modlitwy, która jest najwspanialszym darem, jaki możemy im ofiarować.

 

Warto dodać, iż 1 i 2 listopada są dla Polaków również dniami Pamięci Narodowej. W związku z tym, znicze zapalane są na każdej odkrytej mogile żołnierskiej, a także na grobach powstańczych, gdzie pochowani są bohaterowie, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny.

 

Pandemia koronowirusa sprawiła, że tym roku uroczystości Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny będą wyglądały nieco inaczej niż dotychczas. Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem w Polsce, decyzją polskiego rządu nekropolie w całym kraju na okres tych uroczystości zostały zamknięte. A wszystko po to, by ograniczyć rozprzestrzenianie się pandemii. Dlatego też jesteśmy zmuszeni wybrać inny dzień na odwiedziny grobów swoich bliskich, niż Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Pamiętajmy jednak o modlitwie w intencji naszych bliskich zmarłych. Bo przecież...„choć ich życia płomień zgasł. To myśli o nich Są przecież w nas.” (Maria Czerkawska)