Zobacz zdjęcia

Wróć do aktualności

Po krótkim odpoczynku i zjedzeniu pysznych kiełbasek na uczestników czekała kolejna niespodzianka – mini zoo. Zwiedzanie zagród pozwoliło na bliski kontakt z mieszkańcami zwierzyńca, w którego skład wchodziły: kozy, owce, króliki, bażanty, konie, alpaki, jastrząb Harry oraz sowa Pusia. Pan gospodarz przybliżył ich biologię, nawyki, zwyczaje, a także opowiedział jak należy te zwierzęta karmić oraz pielęgnować. Dodatkowo przekazał kilka ciekawostek o swoich „mieszkańcach”. Na zakończenie pobytu w gospodarstwie podopieczni WTZ nakarmili przesympatyczne zwierzęta smakowitymi marchewkami. Uwieńczeniem wyjazdu był prezent w postaci zrobionego przez siebie świeżo wypieczonego chlebka.

 

Pobyt oraz warsztaty edukacyjne w Gospodarstwie Agroturystycznym Osada Leśna „Doboszówka” były świetną zabawą połączoną z nauką oraz integracją, dzięki czemu wyjazd dostarczył niecodziennych wrażeń, które na długo pozostaną w pamięci. Na pewno tu wrócimy. 

Część praktyczna pozwoliła natomiast uczestnikom wcielić się w rolę piekarza, która umożliwiła samodzielny wyrób chleba. Nasi podopieczni uformowali swoje chlebki według własnych pomysłów, które zostały upieczone przez gospodarzy. Zajęcia praktyczne sprawiły ogrom radości, jak i ukazały umiejętności manualne wśród naszych uczestników. W czasie wypieku chleba uczestnicy przystąpili do wspólnego ubijania masła w dawniej używanej maselniczce, po czym nastąpiła degustacja maślanki.

 

Kolejną atrakcją warsztatów edukacyjnych była możliwość własnoręcznego młócenia zboża z użyciem cepa i przesiewania zboża na sitach o grubych oczkach zwanych przetakami bądź rzeszotami. Program zajęć obejmował także mielenie zboża w kamiennych żarnach oraz obserwowanie powstawania z nich mąki.

 

Po dużej dawce wiedzy przyszła pora na chwilowy relaks oraz konsumpcję posiłków i  napojów na świeżym powietrzu. Grill pod wiatą jest zdecydowanie jedną z najbardziej lubianych form spędzania czasu przez uczestników WTZ, a co więcej korzystnie wpływa na ich świetny nastrój oraz wspaniałe samopoczucie. 

 

 

W dniach 25-26.05.2021 r., Warsztat udał się na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego Osada Leśna „Doboszówka” we wsi Kalenne.

 

„Doboszówka” to malownicze miejsce położone w sercu Parku Krajobrazowego Lasów Janowskich na równinie Biłgorajskiej i stanowi ono jedno z największych zwartych kompleksów  puszczańskich  w  Europie. Dodatkowo  jest  to  rewelacyjne  miejsce  na naukę i zabawę, a nawet świetny wypoczynek od codzienności. 

 

Gospodarstwo p. Małgorzaty i p. Marcina słynie z działalności edukacyjnej, dzięki czemu nasi podopieczni mieli okazję do uczestniczenia w warsztatach pt. „Od ziarenka do bochenka”.

 

Podczas części teoretycznej uczestnicy poznali proces wyrabiania chleba (jak powstaje zakwas oraz w jaki sposób przygotować ciasto na chleb), zgłębiali tajniki wypieku chleba, a także innych rodzajów pieczywa. Oprócz tego nauczyli się rozpoznać zboża i  powstałe z niego mąki,  jak  również  poznali  narzędzia  wykorzystywane  dawniej w gospodarstwie (m.in. takie jak cep czy żarna). W trakcie warsztatów nie zabrakło ciekawych  opowieści  o obrzędach przy dawnym wypieku chleba w tradycyjnym piecu chlebowym.

27 maja 2021

Warsztaty edukacyjne w Gospodarstwie Agroturystycznym „Doboszówka”

W dniach 25-26.05.2021 r., Warsztat udał się na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego Osada Leśna „Doboszówka” we wsi Kalenne.

 

"Doboszówka" to malownicze miejsce położone w sercu Parku Krajobrazowego Lasów Janowskich na równinie Biłgorajskiej i stanowi ono jedno z największych zwartych kompleksów puszczańskich w Europie. Dodatkowo jest to rewelacyjne miejsce na naukę i zabawę, a nawet świetny wypoczynek od codzienności. 


Gospodarstwo p. Małgorzaty i p. Marcina słynie z działalności edukacyjnej, dzięki czemu nasi podopieczni mieli okazję do uczestniczenia w warsztatach pt." Od ziarenka do bochenka". Podczas części teoretycznej uczestnicy poznali proces wyrabiania chleba (jak powstaje zakwas oraz w jaki sposób przygotować ciasto na chleb), zgłębiali tajniki wypieku chleba, a także innych rodzajów pieczywa. Oprócz tego nauczyli się rozpoznać zboża i powstałe z niego mąki, jak również poznali narzędzia wykorzystywane dawniej w gospodarstwie (m.in. takie jak cep czy żarna). W trakcie warsztatów nie zabrakło ciekawych opowieści o obrzędach przy dawnym wypieku chleba w tradycyjnym piecu chlebowym. Część praktyczna pozwoliła natomiast uczestnikom wcielić się w rolę piekarza, która umożliwiła samodzielny wyrób chleba.

/JacyTacyWTZJanowLubelski

Oświadczenie o dostepności

/WTZwJanowieLubelskim

KRS 0000213751

z dopiskiem "WTZ Janów Lubelski"

WTZ Janów Lubelski ©2019 - 2024

design by pracownia komputerowa  WTZ Janów Lubelski

tel.: 15 851-30-60 

tel. kom: 607-302-701

e mail: warsztaty.janow@wp.pl

Godz. pracy:

pn - pt 7.00 - 15.00

Caritas Diecezji Sandomierskiej

 

Warsztat Terapii Zajęciowej

w Janowie Lubelskim

 

ul. Bialska 69

23-300 Janów Lubelski

numer konta bankowego: PEKAO O/Sandomierz

33 1240 2786 1111 0010 5670 9561

z dopiskiem "darowizna na WTZ Janów Lubelski"