Wróć do aktualności

07 października 2021

Warsztaty plenerowe w ramach projektu

W dniu 6.10.2021 roku w ramach zadania, podopieczni ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Janowie Lubelskim, byli uczestnikami kolejnego cyklu warsztatów. Zajęcia mimo chłodnej pogody odbyły się na terenie  Parku  Rekreacji  Zoom  Natury w Janowie Lubelskim.

 

Jako pierwsze tego dnia odbyły się warsztaty kulinarne pod kierunkiem Pani Jadwigi, która podjęła temat: „Wakacyjne grillowanie – kiełbaska z grilla, szaszłyk, karkówka itp. produktów mięsnych”. Dzięki życzliwości zarządcy Parku Rekreacji Zoom Natury, wyposażeni w profesjonalny sprzęt do grillowania uczestnicy po zapoznaniu się z tematem zajęć, sprzętem i jego przeznaczeniem oraz przestrzegając  zasad  higieny i reżimu sanitarnego chętnie przystąpili do pracy. Jednym krojenie mięs szło gładko innym sprawiało nieco trudność, jednakże wszyscy z zaangażowaniem na miarę swoich możliwości realizowali zadanie, tym bardziej, że efekt w postaci pieczonej kiełbaski, karkówki czy szaszłyka motywował – by w porze drugiego śniadania zaspokoić głód i wzmocnić siły do dalszego etapu projektu. 

 

W kolejnych zajęciach tego dnia, uczestnicy ŚDS z Janowa Lubelskiego uczestniczyli w warsztatach teatralno – muzycznych pod kierunkiem Pani Ani, która podjęła temat: „Taniec jako forma wyrażania siebie – zabawa taneczna w plenerze”. Przenikający tego dnia chłód tym bardziej wzbudził aktywność ruchową uczestników projektu i motywował do podjęcia zabawy. Po wstępie i zapoznaniu się z tematem zajęć ich formą oraz celem, grupa chętnie w rytm muzyki podjęła wyzwanie postawione przez instruktora. Jako, że ruch rodzi się z najróżniejszych motywów, jest rezultatem pewnych dążeń i potrzeb człowieka, niezwykle często objawia stan duchowy osoby znajdującej się w określonej sytuacji, charakteryzuje chwilowy nastrój, a nawet obrazuje cały charakter człowieka. Zazwyczaj ruch wyrażany w tańcu ma zasadnicze cele: przedstawienie zewnętrznych przejawów życia i stosunku do nich, oraz odbicie ukrytych procesów wewnętrznych. Osoby z niepełnosprawnością oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi tak jak każda pełnosprawna osoba, czerpie przyjemność z tańca. Ruch poprzez taniec posiada bardzo znamienne i różnorodne znaczenie o działaniu psychicznym. U jednych przeważa wyczucie przestrzeni, u innych wyczucie rytmu, skłonność do ruchów lekkich lub mocnych. Zajęcia taneczne w ramach wspomnianego zadania, umożliwiły uczestnikom wyczucie i zrozumienie własnych możliwości, skłonności i upodobań ruchowych a przy tym niezwykle pozytywnie w wpłynęły na poprawę nastroju. Warto zdać sobie sprawę, że żaden lek ruchu nie zastąpi.  

/JacyTacyWTZJanowLubelski

Oświadczenie o dostepności

/WTZwJanowieLubelskim

KRS 0000213751

z dopiskiem "WTZ Janów Lubelski"

WTZ Janów Lubelski ©2019 - 2024

design by pracownia komputerowa  WTZ Janów Lubelski

tel.: 15 851-30-60 

tel. kom: 607-302-701

e mail: warsztaty.janow@wp.pl

Godz. pracy:

pn - pt 7.00 - 15.00

Caritas Diecezji Sandomierskiej

 

Warsztat Terapii Zajęciowej

w Janowie Lubelskim

 

ul. Bialska 69

23-300 Janów Lubelski

numer konta bankowego: PEKAO O/Sandomierz

33 1240 2786 1111 0010 5670 9561

z dopiskiem "darowizna na WTZ Janów Lubelski"