Caritas Diecezji Sandomierskiej

 

Warsztaty Terapii Zajęciowej

w Janowie Lubelskim

Godz. pracy:

pn - pt 7.00 - 15.00

tel. biuro: 15 872 -15-74; tel. kom: 607-302-701

e mail: warsztaty.janow@wp.pl

design by pracownia komputerowa  WTZ Janów Lubelski

WTZ Janów Lubelski ©2019 - 2021

KRS 0000213751

z dopiskiem "WTZ Janów Lubelski"

ul. Zamoyskiego 77

23-300 Janów Lubelski

/WTZJanowLubelski

Oświadczenie o dostepności

/JacyTacyWTZJanowLubelski

Wczoraj, już ostatnia grupa naszych Uczestników, miała okazję zobaczyć z bliska jak wygląda praca garncarza i jego warsztat. Przez kilka dni gościliśmy w pracowni p. Adama Żelazko w Łążku Garncarskim.

 

Garncarstwo jest jednym z ginących zawodów i coraz mniej osób zajmuje się nim. Kiedyś, gliniane garnki, naczynia, kubki, donice i wiele innych rzeczy z wypalonej gliny, były na nieodzownym wyposażeniu każdej izby. Dziś spotykane przeważnie na festynach czy kiermaszach ludowych jako artefakty dla wielbicieli sztuki ludowej. Łążek Garncarski, nieopodal Janowa Lubelskiego jest jednym z niewielu miejsc w Polsce, gdzie można spotkać się z tradycyjnym garncarstwem.

 

Po powitaniu i przedstawieniu krótkiej historii garncarstwa w Łążku Garncarskim oraz wprowadzeniu w tajniki procesu powstawania glinianych naczyń, p. Adam na naszych oczach stał się czarodziejem. Z szarej, niekształtnej bryły gliny powstał piękny dzbanek. Zaciemniona izba zajaśniała blaskiem niedowierzających oczu. Następnie, po chwili, kiedy zebraliśmy już szczęki z drewnianej podłogi, każdy z nas mógł zasiąść do garncarskiego koła. To, co wydawało się takie proste i łatwe patrząc na ręce p. Adama, nie było już takie przy samodzielnych próbach. Niemniej, radość na twarzach sugerowała że jest jednak wszystko okej.

 

Po pracy na kole, przeszliśmy na świeże powietrze, gdzie użyliśmy swych rzeźbiarskich sił w lepieniu z gliny. Nie można nie dostrzec terapeutycznego wpływu tego zadania, chociażby w poprawie sprawności manualnej. W warstwie artystycznej trzeba powiedzieć o powstaniu glinianych miseczek, kubeczków, prób zwierzątek a nawet jednego czołgu. Królowały jednak gliniane "cosie" :). W tak zwanym międzyczasie, każdy z uczestników WTZ miał okazję sprawdzić przydatność prawdziwego, prehistorycznego glinianego paleniska do poprawy parametrów cieplno - smakowych mięsa wieprzowego. Po posileniu się pyszną kiełbaską, podziękowaliśmy pięknie za gościnę p. Adamowi i udaliśmy się w drogę powrotną na Warsztaty.

 

Galeria do zobaczenia tutaj.

 

WTZ z wizytą w warsztacie garncarskim

14 czerwca 2019

Wróć do aktualności

Zobacz zdjęcia